İzmir'de 5 polikliniğimizle hizmetinizdeyiz

Ortodontik Tedavi

Çalışma Saatleri
 • Hafta İçi 08:00 - 00:00
  Cumartesi 08:00 - 00:00
  Pazar 08:00 - 00:00
İletişim Bilgileri
Mesajınızı Yazın

Ortodonti yani çene yüz ortopedisi, alt ,üst çenenin ve bunların üzerinde yer alan dişlerin düzensizliklerinin  teşhis ve tedavi işlemleridir .Endeksiyona  göre şeffaf plaklarda kullanılabilmektedir.

Ortodontik Pronlemler Neden Oluşur?

Diş yapısı, çene yapısına uyumlu olmadığı zaman ve bununla birlikte ağız içinde iskeletsel bozukluklarda takibinde varsa dişler ağız içinde çeneye yerleşmek için düzensiz olarak dizilirler. Ayrıca çocukken uzun süre emzik ve biberon kullanma, süt dişlerinin erken ve geç kayıpları ve parmak emme gibi durumlarda da bu tedaviye ihtiyaç duyulur.

Ortodonti Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

 • Çene kemiğinin dıştan ve içten olan şekil bozukluklarında
 • Dişlerin ağız içinde sıralanışı ile ilgili olan biçim bozukluklarında
 • Çocukların küçük yaşta parmak emme, emzik ve uzun süreli biberon kullanımından kaynaklanan üst ön dişlerin, alt ön dişleri yeterince örtmediği durum ortaya çıkar.
 • Diş arası oluşan boşluklarda
 • Çiğneme ve konuşma fonksiyonları bozuk olan kişilere
 • Çene kitlenmeleri yaşayanlara, çene eklemlerinden ses gelenlere
 • Diş kayıpları ve kırılmaları olanlara
 • Daha estetik bir gülüş ve görünüm kazanmak amacıyla.

Ortodonti Tedavi Çeşitleri 

1. Metal Diş Teli (Metal Braketler) : Ortodonti tedavilerinde diğer diş tellerine göre ençok kullanılanlar arasındadır. Tedavide en hızlı gelişmenin alındığı  ve kırılma ihtimalinin çok düşük olduğu dayanıklı bir yapıya sahip olduğu için tercih edilendir.

2. Şeffaf Diş Teli (Porselen Braketler) : Metal diş tellerine oranla estetik görünümüne önem verenler için bir altarnatiftir. Şefaf diş telinde metal teller göre daha kolay kırılır, lekelenir ve dişlere daha az kuvvet uygulanır.

3. Lingual Diş Teli (Lingual Braketler) : Diş tellerinin dişlerin dış tarafına değil de  ,dile bakan iç tarafına yapılan bir tedavidir. Estetik görünüm olarak hoş görünse de dezavantajları da vardır. Tedavi süresinin uzaması ve dilde yaralar .

4. Şeffaf Plak (Şeffaf Diş Plağı) : Her hastanın kendi diş yapısına uygun olarak hazırlanmaktadır. Tel uygulanmadan yapılan ortodontik bir tedavi yöntemidir. Orta ve hafif diş düzensizliklerinde uygulanabilir. Hastanın ağzında hemen hemen hiç görünmemektedir.